Erken Boşalma Tedavi Yöntemleri

/ / Erken Boşalma

Erken boşalma tedavi edilirken öncelikle sorunun fizyolojik mi yoksa psikolojik kökenli mi olduğu araştırılmalıdır. Neden fizyolojik ise, hemen o nedeni ortadan kaldırmaya yönelik tedavi planlanır. Ancak neden genellikle psikolojik kökenlidir. Bu durumda ise genellikle psikoterapi uygulanır. Erken boşalma, tedavisi en kolay cinsel problemlerden biridir. Eşlerin beraberce katılacağı bir psikolojik terapide, tedavinin başarı ile sonuçlanma şansı yüzde 90 oranında artabiliyor. Bugün için uygulanan tedavi yöntemlerinden bazıları ise şunlardır:
Lokal Uyuşturucular: Penis ucunun hassasiyeti lokal uyuşturucularla azaltılabilir. Ancak bunları çok sık kullanmak da sakıncalıdır. Bu yüzden geciktiriciler nadiren kullanılmalı ve kullandığı zaman prezervatif takma ihmal edilmemelidir.
Çin Tekniği: Erkek boşalacağını anladığı zaman sol elin baş ve orta parmaklarıyla, testis ve anüs arasında kalan bölgeyi derince bastırır. Bu arada nefesini ona kadar sayarak tutar ve verir. Bir iki kez tekrarlandığında erteleme gerçekleşir.
Başka Şeylere Odaklanma: Zamansız bir boşalmayı engellemek için o an başka şeyler düşünmeye çalışılmasıdır. Örneğin ona kadar sayın, o gün kahvaltıda ne yediğinizi düşünün ya da günlerden hangisi olduğunu hatırlamaya çalışın. Fakat şunu da eklemek doğru olur: Boşalmayı geciktirmek için düşünceleri başka konulara yöneltmek ve tamamıyla önemsiz şeylerle yormak, erkeğin cinsel gücü üzerinde olumsuz etkiler yaratabileceğinden pek tavsiye edilmez. Çünkü cinsel ilişki sırasında başka şeyler düşünmek, gerektiği anda boşalmanın oluşmasını da engelleyebilir ve zamanla iktidarsızlık da ortaya çıkabilir.
Sıkıştırma Tekniği : Sıkıştırma tekniği Masters ve Johnson tarafından geliştirilmiştir. Bu teknikte kadın erkeğin penisini önce uyarır. Tam boşalma oluşacağı anda kadın erkeğin penisini ereksiyonun bir kısmı kayboluncaya dek sıkar. Üç dört defa uyarır ve sıkar. Bu tekniğin amacı; orgazm öncesi hissedilenleri ve geciktirmeyi erkeğe öğretmektir. Bu teknik birkaç aşamadan oluşur.
1- Hareketsiz, elle uyararak…
2-Kaydırıcı bir krem kullanarak…
3-Kadının üstte olduğu pozisyonda hareketsiz olarak…
4-Kadının üstte olduğu pozisyonda hareketli olarak sürdürülür.
Bu teknikle çalışıldığında % 98 oranında erken boşalma ortadan kaldırılmaktadır.
Hipnoz ve psikoterapi: Erken boşalmada davranışçı terapiler çok olumlu sonuçlar vermektedir. Bazı vakalarda erken boşalma derinlerdeki bir ruhsal çatışmadan veya depresyondan kaynaklanıyor olabilir. Bunların açığa çıkarılması için psikoterapi uygulanması yapılabilir. Yada derinlerdeki bu çatışmalar hipnoz ile açığa çıkarılır. Son yıllarda hipnoz erken boşalma tedavisinde sık kullanılmaktadır. Hipnozla başarılı sonuçlar elde edilmektedir.
Prezervatif kullanımı: Prezervatif kullanılmasının boşalmayı geciktirmede yararlı olduğunu ifade edenler vardır. Doğum kontrol yöntemi olarak kullanılmıyorsa, sırf boşalma kontrolü için prezervatif kullanılması çok cazip gelmemektedir.
Başla-Dur Tekniği (start-stop): Bu teknikte erkek kendi durumunu, beden fonksiyonunu gözleyip, dönülmez yola giriş anını iyi belirlemeli ve bu ana odaklanmalıdır. Kendi iç değişikliklerini iyi tanıması ve vücudunun kontrolden çıkarak üstünden atlayıp orgazma ulaşacağı eşiğe yaklaşmakta olduğunu fark etmelidir. Bunun için gevşemek ve kendi bedenine konsantre olmak gerekir. Eşinin cinsel tepkilerini, kendine karşılık verişini düşünmeden, adeta kendini bedenine hapsedip, cinsel uyarılarla kendinin çözülüşünü seyretmelidir. Bu şekilde boşalma olmadan önce sevişmeyi, cinsel uyarılmayı durdurur. Zirveye varıp hızlı bir inişe geçmek üzere dağın dik yamacından gittikçe yükselirken, tam zirve öncesi yeniden geriye doğru kayarcasına orgazmdan uzaklaşır. Biraz durup geri kayışını iyice gördükten sonra yeniden sevişmeye, uyarılmaya başlar. Her sevişmede bu şekilde dört, beş denemeden sonra boşalacak şekilde kendini gevşek bırakır.
Bu teknik öncelikle erkek için zor bir tekniktir. Bu teknikte kadın erkeğin penisini 3 kez ardı ardına boşalma olasıya kadar uyarır, ancak boşalma olmadan önce uyarıyı keser. Yani uyarılma ve sönme peşi sıra devam eder. Dördüncü denemede ise boşalmaya izin verilir. Haftada en 3 kez erkek boşalmasını kontrol edinceye kadar tekrar edilir. Boşalma kontrol edilmeye başlanınca bu işlem kayganlaştırıcı bir kremle denenir. Daha sonra diğer aşamalara geçilir. Kadının üstte çıkar ve bu pozisyonda hareket etmez. Bir sonraki aşamada kadın üstte olduğu pozisyonda hareket eder. Son olarak yan yana pozisyonda dur-başla tekniği uygulanır. Erkek tam uyarılınca durur. Uyarılma geçinde yeniden hareket ederler. Bayanların pek hoşuna gitmez bu teknik… Bu teknikle erkek uyarılma sona erdirilmediği takdirde boşalacağı zamanı öğrenir. Uyumlu bir eşin yardımıyla uygulanan başla-dur tekniği iyi sonuç vermektedir. Bu egzersizlerle boşalma 10-15 dakikaya kadar uzatılmaktadır.
Cinsel ilişki pozisyonları: Cinsel ilişki pozisyonu erken boşalmayı etkilemektedir. Bu yüzden bazı pozisyonlarda boşalma daha hızlı olmaktadır. Örneğin; Erkeğin üstte olduğu klasik cinsel birleşme pozisyonu (misyoner pozisyonu) erken boşalmayı kolaylaştıran bir pozisyondur. Kontrolün erkeğin değil de bayanın elinde olduğu cinsel ilişki pozisyonları tercih edilmelidir. Erkek genelde pasif pozisyonda olmalı bayan aktif olmalıdır. Erkeğin daha rahat olduğu, kolay gevşeyebildiği ve efor harcamadığı bir pozisyonda erkek boşalmasını daha rahat kontrol edebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP