Sosyal Fobi

Sosyal fobisi olan insan sanki kendisini küçük düşürecek bir şey yapacakmış gibi bir düşünce içerisindedir. Bundan dolayı da bu kişiler toplum içine girmekten kaçınırlar.

Bazı belirtileri: Baş dönmesi, düşecek veya bayılacak korkusu., Terleme, Kızarma, ateş basması, Bulantı, karın ağrısı, Elinde olmadan bir şeyler yapma korkusu

Sosyal Fobi Genel Bilgiler

Korku, insan organizmasının psikolojik ve fiziksel bütünlüğünü tehdit eden; içten ve dıştan gelen uyanlara karşı gösterilen doğal bir tepkidir. İnsanın kişisel bazı istek ve arzuları, toplumsal yargılar ve baskılardan dolayı yerine getirilemez. Bir kısım arzular zaten bilinç dışıdır. Sürekli benliği zorlamaya ve bilinç düzeyine çıkmaya çalışır. Bu dürtüler çevresel baskılardan dolayı kişiyi sıkıntı ve korkuya sevk eder. Bazen benliğin savunma mekanizmaları devreye girerek istek ve dürtüleri korkulan bir nesneyle yer değiştirir. Böylece fobi dediğimiz korkularımız ortaya çıkar.

ÖNEMLİ BİLGİLER

İnsanoğlu içinden ve çevresinden gelen korkularla baş edip onları yene yene olgunlaşır. Bedensel ve zihinsel yetenekler arttıkça korkularla baş etme daha kolaylaşır. Herkesin kendisine göre bir korkusu olabilir. Bireyin ebeveynlerinin korku düzeyleri, nelerden korktukları, bireyin kişiliğinde belli oranlarda yer eder. Çevresel şartlarda çocukları korkak ve ürkek şekillendirebilir. Korkular, olaylar, durumlar ve objeler kültürel özelliklere göre de değişir.


BELİRTİLERİ

- Göğüste ağrı ve büyük bir sıkıntı. - Taşikardi (kalbin yerinden fırlayacakmış gibi hızlı çalışması). - Titreme ve sarsılma, bazen bayılacakmış gibi olma. - Nefes darlığı, boğazda düğümlenme, boğulma hissi. - Baş dönmesi, düşecek veya bayılacak korkusu. - Terleme. - Kızarma, ateş basması. - Bulantı, karın ağrısı. - Elinde olmadan bir şeyler yapma korkusu. 

TAVSİYE

Her gün sosyal ortamlara girmeden önce, mesela her sabah işe veya okula gitmeden önce bu filmi zihninizde baştan sona kadar seyredin. Bu işi dolmuşta, otobüste, arabada, otururken yada ayakta rahatlıkla yapabilirsiniz. En az 21 gün bu canlandırmayı yapın. Bakın göreceksiniz her şey daha güzel olacak.Yada hipnoz ve eft alma durumunuz varsa bir uzmandan yardım alarak bunu daha kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz.TOP