Kekemelik; Düşünce, Nefes, Hız, Duygu ve Geçmişte Yaşadığınız Travmatik olayların yaşamınızı olumsuz etkilemesi ile oluşan duygu durum bozukluğudur.

KEKEMELİK ve TEDAVİSİ HAKKINDA TELEVİZYON PROGRAMLARIMIZ

Kekemelik Tedavisinde 5 Boyut Nedir?

01
1-Düşünce Boyutu: Hiçbir kekeme evde, kendi kendine, tek başına konuştuğu zaman sorun yaşamaz. Ama aynı kekeme toplulukta, kalabalıkta, otorite karşısında kekeler. Biz uzman olarak bu negatif düşüncenin nasıl ortadan kaldırılabileceğinin tekniklerini bilişsel terapiler uygulayarak öğretiyoruz.
02
2-Nefes Boyutu: “Derin bir nefes alın” dediğimiz zaman genellikle göğüs nefesi alırsınız. Kekemelerin yüzde yüzü göğüs nefesi alırlar. Boğazımızın altında adem elması dediğimiz bir çıkıntı vardır ve bu çıkıntının 2.cm altında ses tellerimiz vardır. Göğüsten nefes aldığımızda ses tellerinde baskı ve blok oluşur bundan dolayı takılırsınız. Doğru nefes nasıl alınır, ne kadar alınır? Kelimenin başında mı, sonunda mı alınır? Sonunda mı, ortasında mı, başında mı verilir? Yani bilimsel nefes yöntemlerini bilmeniz gerekir.
03
3-Hız Boyutu: Düşünmenin ve konuşmanın bir hızı vardır. Normal insanlarda düşünme ve konuşma hızı paralel gitmektedir. Örneğin; ben bir saniyede 5 kelime düşünüyorsam, kekeme bir saniyede 25 kelime düşünür. Ben 5 kelimeden birini seçip konuşurken kekeme 25 kelimeden bir tanesini seçip konuşmak durumundadır. Kekemelikte bunu başaramayıp bocalamaya başlarsınız ve şey, yani, eee, mesela gibi asalak sesleri kullanırlar. Düşünme hızıyla, konuşma hızını nasıl birbiriyle eşitleyeceksiniz? Biz bunun teknik ve taktiklerini öğretiyoruz.
04
4-Duygu Boyutu: Kekemeler genellikle sakin ve huzurlu olduklarında güzel konuşurlar. Gerildiklerinde ve heyecanlandıklarında hemen takılırlar. Biz olumsuz duygu yaşayan kekemelere duygusal boşalım tekniklerini öğretiyoruz. Bu tekniği kullandığınızda daralma bunalma, sıkıntı vb. bütün olumsuz duygulardan dakikalar içinde kurtulursunuz.
05
5-Travmatik Olaylar Boyutu: Çocukluk döneminde yaşadığınız olumsuz olaylar örneğin 3 yaşında korktunuz ve kekeme oldunuz. İlkokulda öğretmeniniz tahtaya kaldırdı ve takıldınız. Size güldüler, kendinizi kötü hissetiniz. Bilinçaltına kodlanmış, bastırılmış olumsuz olayları hipnoz ile temizliyoruz böylece travmatik olaylardan kurtuluyorsunuz.
TOP