Tüp Bebek ve Hamile Kalamama Durumlarında Hipnoz

/ / Hipnoz

Çağımızda çok tıb gelişti.Yüz güldüren sonuçlar alınıyor  her gün.Çocuğu olmayan aileler tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olabilmekteler.Yüzlerce tüp bebek merkezi hizmet veriyor ülkemizde. Ama tüp bebek için bütün şartlarınız uygun olsa aşılama tutmayabiliyor. Çünkü doğumu etkileyen bir çok psikolojik faktörde işin içerisinde…
İnsan zihni ve bedeniyle bir bütündür. İnsanın psikolojisi fizyolojisini etkiler.
Zihin bedeni ve bedende olup bitenler de zihni etkiler.Örneğin; Diyelim ki açsınız.Bir arkadaşınızla yemek konusunda sohbet etmeye başladığınızda anında ağzınız sulanır.Halbuki ortada yemek yada yemekle ilgili hiç bir şey yoktur.Yemekle ilgili görüntüler düşüncenizde belirince düşünce hemen fizyolojiyi etkiliyor. Tükürük bezlerine talimat gidiyor ve ağzınız sulanıyor. Aynen bunun gibi tüp bebek tedavisi, insanı mutlu ettiği kadar strese de sebep olan bir prosedürdür. Gerek hormonal tedaviler, gerekse bekleme süreci kadında  stres oluşturuyor. Stres kandaki adrenalin
seviyesinin artmasına sebep olur. Adrenalinin kandaki seviyesi artığında damarlar kasılır yani dokulara daha az kan gider. Bu durum tıbbi girişimlerde hiç arzu edilmeyen sonuçlara yol açabilir. Döllenmiş yumurtanın rahim duvarına tutunmasını engelleyebilir. Anne adayının stresi ile baş etmek tüp bebek aşamasında çok önemlidir.
NWS, Regent Mediclinic’de 1992’de yapılan araştırmada tüp bebek tedavisi sırasında psikolojik destek alan anne adaylarında başarı oranının %6 daha fazla olduğu saptanmıştır.
Merkezimizde anne adaylarına psikolojik destek veriyoruz. İlk 3 aylık sürede haftada 1 seans uygulayarak stresle başa çıkmalarını öğretiyor ve bebek sahibi olmalarına yardımcı oluyoruz.
Ayrıca jinekolojik bütün şartlar müsait olmasına rağmen anne olamayan bayanlara da yardımcı oluyoruz.  Bu konuyla ilgili birkaç örnek; Danışanımız 12 yıllık evli… Eşini ok seviyor. Eşi de ona aşık.Maddi manevi hiçbir sorunları yok.Yurt dışında, Hollanda da yaşıyorlar.Ama 12 yıldan beri çocukları olmuyor.Gittikleri her kadın doğum uzmanı ve ürolog çiftlere hiçbir sorunlarının olmadığını,çocuk olmaması için hiçbir sebebin olmadığını söylüyor.Şartlar gayet uygun… En sonunda bayan bize gelmişti. Bayanı dinledikten sonra şöyle bir durum ortaya çıktı. Bayan ilk bir kaç yıl hamile kalmamayı problem haline getirmemiş. Eltileri ve çevresindeki bazı bayanlar tarafından bir süre sonra buna; ‘Neden çocuğun olmuyor?. Kısır mısın yoksa?. Doktora git…’ gibi psikolojik baskılar başlamış. O günden sonra bayan her regl döneminden sonra ‘ Evet, yine hamile kalmayacağım. Ben hamile kalamam ki… Çocuğum olmayacak… Bu ay da olmayacak…’ gibi negatif düşüncelerle bilincini doldurmuş. Her regl dönemi sonunda müthiş bir psikolojik baskı kurmuş bilinci üzerinde… Gerginlik had sahada… Öncelikle bayanın bu negatif düşüncelerini ortadan kaldırdık. Gevşeme ve rahatlama tekniklerini öğrettik. Hipnoz ile bilinçaltını temizledik. Sonuç şaşırtıcı idi.2 ay geçmeden danışanımız hamile kaldı.Şimdi bir oğlan çocuğuna sahip… Mutluluğuna diyecek yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP