Çocuklarda Uyku Bozuklukları

Bu gibi ihtiyaçların zamanında karşılanması yanı sıra dünyaya uyum sağlama aşamasın da gece-gündüz kavramının kazandırılması gerekmektedir. Bu durumu kademeli olarak gündüz oyun zamanını çoğaltıp gece sakin ve loş ortamları sağlayarak düzene koymaya çalışmalıyız. 3,5 yaşına geldiğinde kendi odası ve kendi yatağında uyuması için teşvik etmeliyiz.

Bazı çocuklar belirlenen saatte uyumamak ya da anne babasının yanında uyumak için ellerinden geleni yaparlar. Bu gibi durumlarda uykuya gitmek istememesinin nedenini tespit etmeliyiz. Yalnız kalma kaygısı, gündüz uykusunu fazla alması, ailenin fazla hoşgörülü ya da fazla otoriter olması gibi nedenlerden kaynaklanıyor olabilir. Sorunun nedenine göre çözüm yolları uygulamak önemlidir. Odanın fazla sıcak olması da kaliteli uykuya geçişi zorlaştırmaktadır. Uyumadan önce verilen bir bardak süt hem çocuğu koşullandırılarak uykuya geçişini kolaylaştıracak hem de gelişimi için gerekli kalsiyum ihtiyacının bir kısmını sağlayacaktır

Uyku alışkanlığı kazandırılırken gereğinden fazla baskıcı tutumların çocukta farklı patolojik sorunların ortaya çıkmasına neden olduğu da unutulmamalıdır.

TOP